صنایع روشنایی ایران تک

چراغ سنسوردار چیست . مزایا و کاربرد آن

چراغ سنسوردار اختراع شد که بابا برقی دوران نوستالژی دهه 60 به آرامش برسد و لامپ های اضافی دیگر نیازی به تذکر مکرر برای خاموش کردن ندارد و خود به خود خاموش می شوند همچنین توجه داشته باشید در این سایت شما میتوانید مطالبی در مورد چراغ دیواری و چراغ پارکی را مطالعه فرمایید

 

چراغ سنسوردار

 

چراغ های سنسوردار برخلاف چراغ حیاطی در صورت حضور فرد در مکان تامین می کنند و در غیر این صورت خاموش می شوند.

سنسورها که در انواع مدلهای مختلف و به منظور کنترل روشنایی به وجود آمده اند عکس العمل های متفاوتی دارند.

برخی از آنها مانند فتوسل با عوض شدن شب و روز، روشنایی لامپ را خاموش و روشن می کنند.

استفاده از سنسورهای حرکتی در مکان هایی مانند پارکینگ، راهروها، راه پله ها بیشترین استفاده را دارد.

این چراغ ها بعد از یک زمان مشخص (قابل تنظیم) خاموش و روشن می شوند.

 

چراغ سنسوردار

 

کاربرد انواع چراغ های سنسور دار

 

  • چراغ سنسوردار حرکتی 140 درجه توکار

 

این مدل از سنسورها به صورت مربعی شکل ساخته شده اند و در تنها در حالت افقی، میدان دید  140 درجه دارند.

سنسور حرکتی 140 درجه توکار در جعبه کلید و پریز تعبیه شده است و بیشتر در راهروها استفاده می شوند.

آپارتمان های چند واحدی که جمعیت زیادی دارند از این نوع چراغ برای راهروهایشان سفارش می دهند.

 

  • چراغ سنسوردار 360 درجه سقفی

 

طرح ظاهری این چراغ ها به صورت دایره ای می باشد و به صورت 360 درجه عمل می کند.

زیر سقف نصب و در اکثر مواقع پس از درب ورودی قرار می گیرد.

به علاوه در راه پله ها و پارکینگ ها به کار می رود و دارای برد 2.5 متر تا 12 متری می باشد که همین امر باعث شده است که در بین دیگر سنسورها بعنوان کاربردی ترین چراغ سنسوردار شناخته شود.

 

  • چراغ سنسوردار حرکتی 180 درجه دیواری

 

این مدل بر روی دیوار و دارای محدوده دید 180 درجه در فضاهای باز و محوطه ها استفاده می شود.

دارای توان دید تا 20 متر برای مکان های مختلف است.

 

  • چراغ سنسوردار 360 درجه توکار سقفی

 

زمانی می توانید از این نوع چراغ استفاده کنید که جای قوطی هالوژن را داشته باشید. در واقع این چراغ سنسوردار به جای یکی از هالوژن ها نصب می شود.

 

مزایای چراغ سنسور دار چیست؟

 

  • کاهش هزینه ها با برداشتن سیم مصرفی و عدم استفاده از تایمر و شاسی تایمر
  • کاهش هزینه ها در مصرف برق با استفاده از روشنایی موضعی
  • کم کردن انتقال آلودگی با زدن مداوم کلیدهای برق
  • افزایش ضریب امنیتی
  • تامین روشنایی هوشمند در مکان هایی از جمله راه پله ها، پارکینگ، انبار، اتاق های آرشیو، اتاق پرو فروشگاه ها، سرویس های بهداشتی امکان عمومی، هتل ها، پارک ها و…

در صورتیکه تمایل دارید اطلاعاتی در مورد چراغ پارکی پلاستیکی و چراغ سردری کسب کنید میتوانید با شماره های 02136676088 – 02136845356 تماس حاصل فرمایید تا مشاوریت صنایع روشنایی ایران تک به بهترین شکل ممکن شما را راهنمایی کنند

اهمیت نورپردازی آشپزخانه

اهمیت نورپردازی آشپزخانه

آشپزخانه در معماری امروزی به عنوان قلب خانه شناخته می‌شود. نورپردازی این منطقه خانه اهمیت ویژه‌ای در کابرد و افزایش راحتی ساکنین دارد.
امروزه رنج گسترده‌ای از فعالیت‌ها در آشپزخانه صورت می‌پذیرد لذا نورپردازی آشپزخانه نیازمند انعطاف‌پذیری فراوانی می‌باشد در آشپزخانه‌هایی که از نور طبیعی بهره چندانی نمی‌برند، نور کافی برای شبیه‌سازی نور خورشید مورد نیاز است، همچنین نور مناسب بر روی کانتر جایی که کودکان تکالیف خود را انجام می‌دهند و در هنگام شام نور کم و شبیه به شمع برای ایجاد فضای رومانتیک و خصوصی.

نورپردازی کاری (task light) برای نور بدون سایه روی کابینت، جهت انجام امور آشپزخانه اولین نیاز یک آشپزخانه مدرن است. برای این منظور نور نقطه‌ای مانند هالوژن یا نور خطی مانند شلنگی‌های LED یا سایر لامپ‌های خطی بسیار پر کاربرد هستند.

بهترین روش برای تأمین نور کانتر یا جزیره وسط آشپزخانه به وسیله آویزها یا چراغ‌های توکار می‌باشد. همچنین بهتر است که این چراغ کلیدی مستقل از نور باقی آشپزخانه داشته باشد.

در آشپزخانه‌های با سقف بلند برای ایجاد حس مطبوع‌تر می‌توان از آویزها با ارتفاع پایین استفاده نمود. همچنین آویزهایی که در ارتفاع چشم قرار می‌گیرند برای تفکیک فضا در آشپزخانه‌های اُپن کاربرد دارند.

در نورپردازی آشپزخانه بالای کابینت‌ها را فراموش نکنید! این محل یکی از بهترین جاها برای قرار دادن نور عمومی آشپزخانه می‌باشد. با قرار دادن لامپ‌های مناسب می‌توان نور را ابتدا به سقف تاباند و از بازتاب نور در محیط بهره برد. به این شکل یک نورپردازی با حداقل سایه به دست می‌آید.

دست آخر برای جذاب‌تر نمودن محیط آشپزخانه می‌توان از نور زیرپایی در پایین کانتر بهره برد که جلوه خاصی به کانتر آشپزخانه شما می‌دهد.

تفاوت-روشنایی-و-نورپردازی

تفاوت روشنایی و نورپردازی

روشنایی و نورپردازی دو جنبه‌ی بسیار مهم علم نور هستند که تاثیر بسیاری در مطلوبیت روشنایی جنبه مهندسی علم نور است. اصولاً روشنایی در جایی بکار می رود که استاندارد های اولیه برای دیدن و برخورد نکردن با اجسام مد نظر است.برای رسیدن به این هدف جایابی چراغ‌ها با محاسبات مشخص می‌گردند و سایه‌ها تا حد قابل قبولی کنترل می‌شوند. به‌عنوان مثال جاده‌ها نیازمند روشنایی خاصی هستند (حداقل لوکس برای رانندگی ایمن در شب) همچنین در یک دفتر کار برای به‌دست آمدن حداکثر بازدهی بایستی درخشندگی به میزان مشخصی محدود شود تا خیرگی برای کارکنان به‌وجود نیاید.
کلیه نیازهای روشنایی به پارامترهایی برمی‌گردد که عموماً توسط استاندارد های مختلف اندازه‌گیری و مشخص گردیده‌اند. توان مصرفی و سایر پارامترهای الکتریکی نظیر ضریب توان، بازدهی و درجه حفاظت (IP) نیز عموماً جزو حیطه روشنایی، قرار می‌گیرند.

نورپردازی جنبه هنر و معماری نور می‌باشد. نورپردازی زمانی معنا دارد که از لحاظ روشنایی، حداقل‌ها رعایت شده و طراح قصد برجسته نمودن بخشی از صحنه را دارد. اینجاست که اکثر پارامترهای به‌کار رفته در این مبحث جنبه کیفی و زیبایی شناختی دارند.

نورپردازی شکل‌های متنوعی دارد؛ در سال‌های اخیر توجه ویژه‌ای به نورپردازی نمای ساختمان شده است. تا آنجا که حتی یک سنگ‌کار در یک روستای دور افتاده، جایی برای قرار دادن چراغ در نظر می‌گیرد. نورپردازی نما، شکوه و زیبایی یک بنا را دوچندان می‌نماید در حالیکه نورپردازی یک موزه یا نمایشگاه هنری جزئیات و ریزه‌کاری‌های هنری را نشان می‌دهد. یک شکل دیگر نورپردازی نمایش کالاهای فروشگاه است فروشگاه ممکن است جواهر فروشی، البسه یا میوه‌فروشی باشد؛ نورپردازی باعث افزایش رغبت خرید، جذب مشتریان و رونق فروشگاه می‌گردد.

به‌طور کل وظیفه روشنایی، در محدوده “دیدن” خلاصه می‌شود به این معنی که وقتی اشیاء در حد قابل قبولی روئیت می‌شوند ماموریت روشنایی به پایان رسیده؛ حال آنکه نورپردازی به “لذت از دیدن” می‌پردازد. زمانی‌که یک پل، بنای تاریخی یا حتی فروشگاه، چشم‌نواز و زیبا به نظر می‌آید، نورپردازی آن اصولی انجام شده.

در آخر باید توجه نمود که نورپردازی و روشنایی در کنار هم معنا پیدا می‌نمایند و هیچ کدام به تنهایی مطلوب نخواهند بود. چه بسا پارک‌هایی که تنها توجهشان به نورپردازی بوده و از روشنایی غافل هستند از دور بسیار زیبا به نظر می‌آیند ولی برای استفاده از امکانات و حتی قدم زدن دید کافی ندارند. و گاه دیده شده که تمام توجه به روشنایی معطوف شده و جذابیت فضا به فراموشی سپرده شده است.

نکات-نورپردازی-1170x684

نکات نورپردازی – نور مستقیم و نور غیر مستقیم

با اصطلاح نور مستقیم و نور غیر مستقیم کم و بیش آشنا هستیم. به عنوان یک تعریف ساده، نور مستقیم به نوری گفته می‌شود که هیچ چیز بین منبع نور و محدوده نورپردازی شده وجود ندارد. اگر این محدوده توسط نور مستقیم روشن نشده ولی به شکل دیگری نور دریافت می‌کند به این معناست که این محدوده نور غیر مستقیم دریافت می‌نماید. یک مثال خوب شخصی است که زیر آفتاب مستقیم قرار گرفته یا شخصی که در زیر یک سایبان قرار گرفته است. شخص زیر سایبان همچنان قابل روئیت است به این علت که نور بازتابیده شده توسط سطوح اطراف به او می‌تابد و به‌عبارت دیگر نور غیر مستقیم دریافت نموده است.

در نورپردازی خانه، هتل و مکان‌های تجاری هر دو شکل نورپردازی نقش مهمی ایفا می‌نمایند. ولیکن مهم این است که بدانیم کدام نور را در کدام محل استفاده نماییم. اگر در محل نامناسب از نور مستقیم استفاده نماییم، به کلی حس وحال اتاق را برهم زده‌ایم؛ همچنین اگر جایی که نیاز به نور مستقیم دارد را با نور عمومی روشن نماییم، صحنه را یکدست و بی‌روح نموده‌ایم و انتظارمان از آن نور براورده نمی‌شود. یک تفاوت ذاتی بین این دو شکل نورپردازی وجود دارد؛ محل‌هایی که با نور مستقیم روشن شده‌اند، سایه‌های تیره‌تر و نقاط روشن پر نورتری دارند. این در حالی است که نور غیر مستقیم، روشنایی نَرم‌تری ایجاد می‌کند و به اصطلاح کنتراست تصویر را کم می‌کند.

 

نورپردازی مستقیم یا Direct Lighting

نور مستقیم مناسب محل‌هایی است که در آنجا قرار است کار به‌خصوصی انجام گیرد، همچنین برای محل صرف غذا در رستوران یا منزل. در آشپزخانه و دستشویی غالباً بیشترین نیاز به نور مستقیم حس می‌شود.

میز داخل آشپزخانه و کانتر آشپزخانه به نور مستقیم نیاز دارند. بسته به ابعاد و پلن آشپزخانه می‌توان از یکی از انواع چراغ‌های مخصوص بالای کانتر استفاده نمود. اگر کابینت آشپزخانه امکان نصب نورهای زیر کابینتی را دارد یکی از بهترین و کاربردی‌ترین محل‌ها برای استفاده از این نور برای آماده‌سازی غذا و پخت و پز می‌باشد.

ریسه‌های LED برای نصب در زیر کابینت بسیار مورد استقبال قرار گرفته‌اند، مقطع باریک و راحتی نصب در کنار نور مستقیم، این محصولات را برای نورپردازی بسیار مناسب نموده است. ریسه فلکسیبل ضد آب از جهت مقاومت در برابر رطوبت برای استفاده در آشپزخانه و دستشویی مناسب‌تر است.

 

یک گزینه مناسب برای کانتر آشپزخانه یک آویز کوچک بسته به ابعاد کانتر جهت تامین نور مستقیم می‌باشد. این آویز همچنان می‌تواند به عنوان یک عنصر دکوراتیو برای منزل شما باشد پس با حوصله در انتخاب آن وقت بگذارید. این آویز ممکن است فقط نور مستقیم را فراهم نماید همچنین می‌تواند ترکیبی از نور مستقیم و نور غیر مستقیم برای محیط فراهم نماید. به یاد داشته باشید نوری که از شیشه مات یک آویز عبور می‌نماید به عنوان نور غیر مستقیم به حساب می‌آید. شیشه‌های رنگی بعضی از این آویز ها می‌تواند به فضا روح و شادابی هدیه نماید.

 

در اطراف آیینه دستشویی از نور مستقیم استفاده می‌نمایید تا روشنایی کافی برای اصلاح صورت یا آرایش نمودن موجود باشد. برای این منظور می‌توانید از نور خطی یا دیوارکوب استفاده کنید. در بقیه دستشویی هم می‌توان از نور مستقیم با استفاده از چراغ‌های توکار استفاده نمود.

 

لامپ‌های ریلی یکی دیگر از روش‌های نورپردازی مستقیم می‌باشد که در آشپزخانه‌های امروزی و برای نمایش آثار هنری کاربرد دارد. یک مجسمه، یک تابلو یا حتی یک گیاه در زیر نور مستقیم لامپ ریلی دکور خانه شما را متحول می‌نماید. چراغ مطالعه، هالوژنی و AR111 از دیگر مصادیق نور مستقیم می‌باشند.